צ'ק ליסט פיננסי לסוף שנה

עודכן ב: 25 דצמ 2019

כל מה שלא כדאי לך לפספס לפני שהשנה נגמרת!

1. עצמאית? בדקת אם שווה לך להפקיד לקרן השתלמות השנה?

זו הזדמנות השקעה כל כך מעניינת שהקדשנו לה פוסט שלם רק עבורה.

בשורה התחתונה, כדאי שתדעי שכל שנה קלנדרית מאפשרת להפקיד עד כ-18 אלף ש"ח בקרן ההשתלמות שלך עם הטבת פטור ממס רווחי הון וחלק מהסכום שהפקדת לקרן השתלמות יכול להיחשב כהוצאה מוכרת למס הכנסה.

כלומר, כל מיני הטבות משמחות שעליהן פירטנו בפוסט המלא - לחצי לקריאה.


2. וידאת שהכסף שהפרשת לקרן הפנסיה שלך באמת נכנס לקרן?

כל שנה עשרות שכירות ועצמאיות מגלות שהכסף שהן הקפידו להפריש לחסכון הפנסיה שלהן לא באמת הגיע ליעדו בשלום, ואז צריך לדבר עם כל העולם ואחותו כדי לגלות איפה הוא הגיע ולנתב אותו בחזרה אלייך. להתעסק בזה נשמע כמו סיוט, ובצדק, אז עדיף פעם בשנה לוודא שההפקדות שעשית לאורך השנה באמת הגיעו לקרן הפנסיה שלך, ואכן שויכו לקופה שלך.

איך עושים את זה? קודם כל, מסתכלים מה הסכום שמופיע בסעיף פנסיה בתלוש המשכורת שלך. אחר כך, משווים את הסכום באתר הפנסיה שלך ומסתכלים על סכום ההפקדה לאורך השנה. תסתכלי גם שהסכום מופיע זהה לזה שבמשכורת שלך וגם שיש הפקדות כל חודש.

עשית את זה? מעולה! זה נכון גם לגביי העברת כספים נוספים לקרנות/ השקעות/ מסלולים/ חסכונות שהעברת לאורך השנה, ודאי שבאמת הם הועברו וחשוב מזה- התקבלו.


3. בדקת אם את רוצה להפקיד לקופת גמל להשקעה?

אם הצלחת לחסוך קצת כסף בצד השנה, שווה לך לבדוק אם את רוצה להפקיד כספים בקופת גמל להשקעה. רבות נכתב באתרים השונים על קופת גמל להשקעה אז לא נרחיב כאן אבל מי שרוצה להיזכר יכולה להציץ באתר של משרד האוצר- לחצי כאן לקריאה.

כן נציין שכל אחת רשאית להפקיד עד כ-70 אלף ש"ח בשנה קלנדרית אחת בקופת גמל להשקעה. היתרון המרכזי הוא שאם תמשכי את הכסף לאחר גיל פרישה תהני מפטור ממס רווחי הון על הרווחים שהצטברו בקופה. האותיות הקטנות: הפטור רלוונטי רק למי שתמשוך את הכסף בצורת קצבה חודשית ולא כסכום חד פעמי.


4. אנחנו יודעות מה עשית בשנת 2013!

סתם… אנחנו לא באמת יודעות, אבל את יודעת? כי אולי מגיע לך החזר מס עבור השנה ההיא. אולי שנת 2013 נראית לך ממש רחוקה, אבל שווה להיזכר רגע מה עשית בה, כי זו ההזדמנות האחרונה שתוכלי להגיש בקשה להחזר מס או החזר כספי מביטוח לאומי עבור שנת 2013. זאת מכיוון שניתן לבקש את ההחזר רק עד 6 שנים אחורה.

מי זכאית להחזר מס? מי ששילמה למס הכנסה סכומים גבוהים ממה שהיא מחוייבת אליהן על פי החוק.

לדוגמא- אם עבדת במספר מקומות עבודה ולא עשית תיאום מס, יכול להיות שאת זכאית להחזר מס עבור אותה שנה.


5. סגירת חשבון של השנה החולפת ותכנון לשנה הקרובה

סוף שנה היא הזדמנות מצוינת לעשות סדר, לסגור את השנה שחלפה לה ולפתוח דף חדש לשנה החדשה כדי להגיע אליה מחושבת יותר, מוכנה יותר ובעיקר מודעת. את יכולה לתכנן הוצאות לחודשי השנה ולהתחיל לחסוך אליהן כבר מהיום.

לדוגמא, אם אחותך נולדה בדצמבר וקנית לה מתנה כבר למעלה מעשרים שנה, אז כנראה שתקני לה גם השנה מתנה. מהירות המחשבה מבינות שזו הוצאה מתוכננת שצריכה להיכנס לתכנון השנתי שלי. ככה גם תיקונים שנתיים וטסט לרכב, חתונות צפויות, החלפת מקרר או כל דבר שעולה על רוחך. ככה לא תהיי מופתעת מחלק נכבד מההוצאות השנה, ובניגוד לשנים הקודמות, גובה ההוצאות יהיה קצת יותר צפוי.**האמור אינו מהווה ייעוץ או שיווק פנסיוני, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות ההשקעה או החיסכון בכל מוצר ואינו מהווה תחליף לייעוץ אישי הניתן בכפוף לדין, המתחשב בצרכים והנתונים הייחודיים של כל אדם.

  • Facebook
  • Instagram

בואי נהיה חברות