דואגת מכסף? קרן חירום תעזור לך לישון בשקט

זה לא נעים לחשוב על זה, אבל את יודעת שפעם בכמה זמן יגיע יום גשום כמו פיטורים, מחלה, תאונה או תקלה ברכב. במקום להיות מופתעת ולתת לחיים להתקיל אותך, כדאי לשמור קצת כסף בצד כדי לכסות כל הוצאה לא צפויה.


כשאת נתפסת לא מוכנה, את עלולה להיאלץ לגרד כסף ממקומות שלא טובים לך (כמו הלוואה שתעלה לך ריבית), ואז הבלת"ם הופך לצרה כפולה – גם קרה לך משהו לא טוב, וגם נכנסת לבעיה כלכלית בגללו.


סוג החסכון הזה נקרא קרן חירום. זהו בעצם סכום כסף נזיל (כלומר, שאפשר להשתמש בו מיד), שאת שומרת במקום כלשהו, ומשתדלת לא להתפתות לבזבז אותו עד שתצטרכי אותו באמת (מצב חירום!).

כמה כסף צריך לשמור בקרן החירום?

ההמלצה המקובלת היא לשמור בקרן סכום שיכול לממן כ-3 עד 6 חודשי מחיה. לדוגמא, אם ההוצאה הממוצעת שלך בחודש היא 5,500 ₪, כדאי לחסוך בין 16,500 ש"ח ל-33,000 ש"ח.


זה לא קריטי שתדעי בדיוק כמה את מוציאה כל חודש בשלב הזה, מספיק להתחיל בהערכה. אבל שניה לפני שאת זורקת מספר, כדאי שתדעי שאנשים נוטים להעריך בחסר את ההוצאות שלהם, כלומר הם חושבים שהם מוציאים פחות ממה שהם מוציאים באמת.


הדרך הכי נוחה וקלה למצוא את ההוצאה החודשית האמיתית שלך היא דרך דו"ח הוצאות של חשבון הבנק, אותו ניתן להפיק בחינם באתר ובאפליקצית הבנק שלך. אופציה נוספת היא דרך האפליקציה Feezback (חינם) או MyFinanda (הפקת דו"חות ללקוחות בתשלום).השתגעת? אני בקושי מכסה את ההוצאות החודשיות שלי!

נסי לא להיבהל מהמספרים שהגעת אליהם. ברור שקרן חירום קשה להקים ביום אחד, אבל כל סכום שתצליחי לחסוך בצד יכול לעזור לך בהפתעה הבאה שהחיים יזמנו לך.


תתחילי להפריש כל חודש סכום קטן שנראה לך שתוכלי לעמוד בו והוא לא ישנה את חייך, למשל 50 ש"ח. לאט לאט הכסף יצטבר ותראי את הקרן גדלה. יותר מזה – תרגישי את הביטחון שלך גדל.


הדרך הכי טובה לעמוד בהבטחה הזו לעצמך היא לגרום לזה לקרות באופן אוטומטי. בעזרת הוראת קבע את יכולה להעביר מחשבון הבנק שלך לחסכון או לחשבון בנק אחר כל חודש סכום לבחירתך. כדאי לקבוע את הוראת הקבע ליום בו נכנסת לך המשכורת, כדי שלא תתפתי לבזבז את הכסף הזה במהלך החודש.


את הוראת הקבע אפשר לפעמים להפעיל מאתר האינטרנט של הבנק שלך (תצטרכי הרשאות מתאימות), או בעזרת פקידי הבנק הזמינים עבורך בטלפון, במייל או בסניף.אז איפה אני שומרת את קרן החירום?

יש מגוון מקומות בהם תוכלי לשמור את קרן החירום שלך:

  • עובר ושב או במזומן – לא מומלץ, כי כשאת רואה את הכסף את עלולה להתפתות לבזבז אותו. עדיף לשכוח שהוא קיים עד שתצטרכי אותו באמת.

  • חשבון בנק אחר – ניתן לפתוח חשבון בבנק אחר ולהעביר אליו את הכסף. שימי לב שהחשבון הזה יהיה ללא עמלות, כי אין סיבה לשלם עמלות עו"ש לבנק היום כשאפשר בקלות להתמקח או לעבור בנק (למציאת חשבון בנק ללא עמלות או הצטרפות לפפר שלא מעודכן שם עדיין).

  • פיקדון בנקאי – אפשר להעביר בקלות מהעו"ש לתוכנית חסכון בבנק שלך. שימי לב לבחור בפיקדון יומי בלבד, מה שיאפשר לך להוציא את הכסף תוך יום אחד, כך שלא יהיה נעול כשתצטרכי אותו. היתרון הוא שהכסף ננעל אוטומטית כל יום מחדש מחוץ לעו"ש, ולא תוכלי להתפתות לבזבז אותו. את גם תיהני מריבית על החסכון שלך, אבל בגלל שהיא מאוד נמוכה היום, אל תצפי להרוויח יותר מכמה שקלים.

  • קרן נאמנות כספית – העברת הכסף לבית השקעות אשר ישקיע עבורנו את הכסף בסיכון נמוך, כך שיש פוטנציאל לתשואה גבוה יותר (כלומר, אולי תרוויחי יותר כסף מאשר בפיקדון). אם את לא מחזיקה תיק השקעות עדיין, ואת רוצה להעביר סכום כסף קטן לקרן החירום, זה פחות רלוונטי כי העמלות שתשלמי כנראה יעלו לך יותר כסף מהרווח הפוטנציאלי.לסיכום:

1. לבדוק כמה אני מוציאה בחודש ממוצע: _________

2. להכפיל ב-3 עד 6 חודשי מחיה ולקבוע מטרה: _________

3. להחליט כמה אני יכולה להתחיל להעביר כל חודש: _________

4. להחליט שאני שומרת את קרן החירום ב: _________

5. להקים הוראת קבע מהעו"ש לקרן החירום: _________

6. לפרגן לעצמי שאני דואגת לעתיד שלי!

**האמור אינו מהווה ייעוץ או שיווק פנסיוני, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות ההשקעה או החיסכון בכל מוצר ואינו מהווה תחליף לייעוץ אישי הניתן בכפוף לדין, המתחשב בצרכים והנתונים הייחודיים של כל אדם.

  • Facebook
  • Instagram

בואי נהיה חברות